West Virginia University at Parkersburg summer 2022 graduates , Sports, Jobs and Sentinel

West Virginia University at Parkersburg summer 2022 graduates , Sports, Jobs  and Sentinel

PARKERSBURG — West Virginia University at Parkersburg has conferred certificates, associate’s and bachelor’s degrees to August 2022 graduates.

Graduates who attained a 3.50 to 4.00 grade point average earned academic honors as follows: 3.50-3.749, cum laude; 3.75-3.99, magna cum laude; and 4.0, summa cum laude.

Local August graduates include:

JACKSON COUNTY

Cottageville: Jonathan Fields, BAS, criminal justice, magna cum laude.

Evans: Caden Harpold, BS, nursing; Lorrisa McCormick, AAS, Occupational Development.

Gay: Christopher Holcomb, RBA.

Kenna: Joseph Wortham, AS, business administration, magna cum laude.

LeRoy: Krissa Scarberry, AAS, child development.

Ravenswood: Jacob Hughes, AAS, occupational development, cum laude; David Mahan, AAS, occupational development, magna cum laude.

Ripley: Jacob Casto, CAS, Residential and Commercial Electricity; Lexis Shamp, AAS, child development; Seth Smith, AAS, occupational development, magna cum laude; Savanna Whited, AAS, BOG.

RITCHIE COUNTY

Ellenboro: Shannon Reilly, AAS, business administration, cum laude.

Harrisville: Kayden Procacina, CAS, chemical and polymer operator technology.

Macfarlan: Kerry Murphy, AAS, occupational development.

Pennsboro: Samantha Waggoner, RBA.

TYLER COUNTY

Middlebourne: Kayla Henthorn, RBA.

WIRT COUNTY

Elizabeth: Davina Cox, AAS, technical studies.

Palestine: Dana Gupton, RBA; Megan Shearlock, AA, general education; Emma Wyer, AAS, business administration, magna cum laude.

WOOD COUNTY

Belleville: Megan Metz, BS, nursing.

Mineral Wells: Jessica Life, AAS, BOG, cum laude.

Parkersburg: Sydney Bohn, BAS, criminal justice, magna cum laude; Ryan Cobb, CAS, chemical and polymer operator technology, magna cum laude; Chad Conner, AAS, business administration; Ashleigh December, BAS, criminal justice, cum laude; Matthew Dodrill, CAS, chemical and polymer operator technology; Katerina Floyd, AAS, business administration; Lee Lynch, AS, general education; Toria Moore, BS, nursing, magna cum laude; Kaylyn Parsons, AAS, business administration, magna cum laude; Heather Reid, BAS, business administration; Jacob Roberts, CAS, chemical and polymer operator technology; Jessica Wells, AAS, BOG; Mickenzie Westfall, AAS, BOG; Olivia Wilson, CAS, digital media production, magna cum laude.

Vienna: Thomas Chesnut, AA, AS, general education, RBA; Chaz Howard, AAS, Welding Technology.

Washington: Brittany Brady, AAS, criminal justice; Emily Jones, AAS, criminal justice, cum laude; Alexander Life, AAS, computer and information technology, magna cum laude.

Belpre: Micaela Bowersock, AA, general education; Rafael Mendez, CAS, chemical and polymer operator technology.

Cutler: Christy Barton, RBA; Bethany Steele, RBA.

Long Bottom: Melynda Griffin, BAS, criminal justice.

Marietta: Jared Smith, AAS, BOG, RBA, magna cum laude; Michael Yonis III, AAS, business administration.

Reedsville: Victoria Walls, BS, business administration.

Today’s breaking news and more in your inbox


Leave a Reply

Your email address will not be published.